Bekçi maaşları 2022 Doğudaki lise mezunu bekçi maaşı ne kadar? - [YERELREHBER] | Türkiye'nin Rehberi

Bekçi maaşları 2022 Doğudaki lise mezunu bekçi maaşı ne kadar? - [YERELREHBER] | Türkiye'nin Rehberi

Bekçi maaşları 2022 Doğudaki lise mezunu bekçi maaşı ne kadar?


24 Nisan 2022

Bekçi maaşları 2022 Doğudaki lise mezunu bekçi maaşı ne kadar?

2022 yılı bekçi maaşları

Lise mezunu bekçi maaşı yaklaşık 6 bin 767 TL

Önlisans mezunu bekçiler yaklaşık 7200 TL maaş alır.

Üniversite mezunu bekçi maaşı ise yaklaşık 7 bin 707 TL'dir.

 

Doğuda görev yapan bekçi maaşları

Doğuda görev yapan bekçiler ortalama 7 bin lira civarı maaş alırlar. Evli ve eşi çalışmayan bekçiler çocuk başına daha fazla maaş alır.

 

Bekçi ikramiye alır mı ?

Bekçi teşkilâtı mensuplarından üstün başarı gösteren bekçiler takdirname ile taltif edilirler. Hayatını tehlikeye koyacak şekilde üstün başarı gösteren bekçilere, yılda en çok üç de'a aylık ücretleri tutarı kadar ikramiye verilebilir.

 

Bekçilerde tayin var mı ?

Çarşı ve mahalle bekçileri il ve ilçe merkezlerindeki en büyük mesleki amirinin inhası ile vali ve kaymakamlarca aday olarak atanırlar.  Adaylık süresi 2 yıldır. Bu süre içinde açılacak kursu başarı ile bitirenlerden bir hizmet yılını tamamlamış olanların valilikçe asaleten tayinleri yapılır.

 

Bekçilerin yıllık izni kaç gündür ?

Çarşı ve mahalle bekçileri adayları ile 15 yıla kadar hizmeti olan bekçilerin 20, 15 yıldan fazla hizmeti olanların 30 gün yıllık izin hakkı vardır. Bu izin tayinlerindeki usule göre verilir. Mesleki amirin mütalası alınarak vali ve kaymakamlarca verilecek mazeret izinleri bir yıl içinde 10 günden fazla olduğu takdirde yıllık izne mahsubedilir. Emniyet Teşkilatı Kanununun 61 inci maddesine göre bekçi ve bekçi adaylarına haftada bir gün dinlenme izni verilir

 

Jandarma bekçi başvuru formu 2022

Başvurular genelde belirtilen tarihler arasında e devlet üzerinden yani  turkiye.gov.tr  adresinden alınmaktadır. 

 

3 yıllık bekçi ne kadar maaş alır ?

Aşağı yukarı 3 yıllık bekçiler 8,300 TL maaş alır. Yaklaşık rakamlardır.

 

Bekçi günde kaç saat çalışır ? 

Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi kırk saattir. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilir.

Günlük çalışma saatleri esas olarak güneşin batış saatinden doğuş saatine kadar olan zaman dilimini kapsayacak şekilde düzenlenir.

Çarşı ve mahalle bekçileri güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk hâlleri haricinde birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen çalışma süresi ve saatleri dışında çalıştırılamaz. Güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk hâllerine ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

 

Bekçi kaç gün çalışır ?

 

Bekçi alım ve başvurusu için tıklayınız

 


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş